A dHUpla
Digital Humanities Platform
Digitális Bölcsészeti Platform
A Digitális Bölcsészeti Központ által fejlesztett online publikálási környezet a közgyűjtemények szöveges forrásainak digitális közreadására szolgál, így a kéziratos korpuszok mellett a nyomtatott és born digital (digitálisan született) tartalmak közzététele is szerepel a dHUpla szolgáltatásai között. A kreatív tartalommegosztást nyelvtechnológiai elemzések és adatvizualizációk segítik.
A digitális filológiai ajánlásokat is tartalmazó, tudományos projektek tartalmainak publikálására is lehetőséget nyújtó korszerű kutatói és felhasználói felület a közgyűjteményi funkciók átalakulásának 21. századi kihívásaira reagál. A 2008-ban megújult Digitális Irodalmi Akadémia mellett, amely a legújabb kori és kortárs magyar irodalom kiemelkedő alkotásait menti át a digitális korba, a 2021-ben induló Digitális Bölcsészeti Platform elsősorban klasszikus írók kéziratos forrásait teszi elérhetővé, folyamatosan tágítva a közgyűjtemények tartalomszolgáltatásának stratégiáját.
Útmutató
Szövegkiadások
- A digitális publikációk a szövegkiadások menüpont alatt érhetőek el, ún. gyűjteményekbe rendezve.
- Egy-egy gyűjteményre kattintva rövid összefoglalót olvashatunk a projektről és a feldolgozott forrásokról.
- A gyűjteményt képező egyes szövegegységek, az ún. digitális objektumok listában jelennek meg. A lista egyes elemeire kattintva olvashatjuk a keresett tartalmat.
- Különböző szempontok szerint rendezhetjük a lista tételeinek sorrendjét, a gyűjtemény típusától függően például cím, időrend vagy kötetkompozíció szerint.
- Metaadatok gomb: az adott szöveg adatait tartalmazza.
- Megjegyzések gomb: az adott szöveggel kapcsolatos megjegyzéseket tartalmazza.
- A gyűjtemények jobb oldalán található sávban lehetőség van keresésre és a tartalom előzetes szűrésére a felsorolt kategóriák szerint. (A részleteket ld. a következő pontban.)
- A legtöbb szövegkiadás folyamatosan bővül, újabb adatokkal gazdagodik, illetve javított verziók állnak elő.
A dHUpla keresési, szűrési funkciói
A gyűjtemény tartalomjegyzékeként is használható lista mellett az alábbi műveletek elvégzésére van lehetőség:
- Szabadszavas kereséssel egyszerre kereshetünk az összes gyűjteményben.
- Külön keresősávban kereshetünk egy adott gyűjteményen belül is.
- A kereső nem különbözteti meg a kis és nagybetűt, illetve nem veszi figyelembe az ékezeteket.
- A kereső ún. szótövelő eszközt használ, tehát megtalálja egy szó eltérően toldalékolt alakjait.
- A lista jobb oldalán található ún. facettált (kombinált szűrőket alkalmazó) kereső alkalmazásával szűkíthetjük a találati listánkat: a szempontokat a szövegátiratok metaadatai, illetve a szövegközi annotációk határozzák meg, ezért gyűjteménytípusonként változhatnak.
- Lehetőség van több szűrő párhuzamos használatára, amely megkönnyíti az eligazodást a gyűjteményben.
A szövegkiadások olvasása, jelölései
- A szövegkiadások eltérő tudományos szintű, illetve célú publikációk.
- Az átiratok jelölése függ a kiadás típusától: általában az olyan alapvető textológiai jelenségeket tüntetjük fel, mint a betoldás, a törlés, az olvashatatlan/hiányzó szövegrészek, vagy szerkesztői feloldások. A kritikai kiadásokban ezen felül számos egyéb annotáció is előfordul, a publikáció céljának megfelelően.
- Az olvasó számára lehetőség nyílik az átírt szöveg olvasására, illetve az átírt szöveg és az eredeti fakszimile (kéziratfotó) együttes vizsgálatára.
Bizonyos gyűjtemények esetén a publikáció a szöveg és kéziratkép egymás melletti olvasására alkalmas (pl. Móricz Zsigmond levelezése).
Egyes kiadásokban a kéziratképek ún. szegmentálásának köszönhetően egy adott szövegrész össze van kötve a fakszimilén való pozíciójával. (pl. Kiss József levelezése).
Ez esetben az átírt szöveg bármely részére kattintva háromféle olvasási lehetőség közül választhatunk:
- soronkénti szöveg-kéziratkép nézet
- szöveg és adott kéziratkép részlete kisebb kontextusban
- osztott képernyős nézet
Entitástár
- Az Entitástár a kiadásokhoz kapcsolódó ún. névelemeket tartalmazza (személynevek, intézménynevek, helynevek, műcímek).
- Az adattár folyamatos feltöltés alatt áll.
- Itt szintén lehetőség van szabadszavas keresésre, valamint a névelem-típusok szerinti szűrésre.
- Az egyes rekordok alapadatai mellett projekt-specifikus tartalmak olvashatóak.
- A kiadásokban megjelölt névelemekről az entitástárra ugorhatunk.
Kreatív
- A kreatív aloldalon olyan tartalmak érhetőek el, amelyek szervesen kapcsolódnak az egyes szövegkiadásokhoz: kiegészítik azokat, a digitális szöveg létrehozása során előállt adatokat dolgozzák fel, illetve a kiadások készítésével párhuzamos kutatómunka eredményeként jöttek létre.
- Minden kreatív tartalom rendelkezik egy rövid leírással és használati útmutatóval.
- Az oldalon különböző típusú adatvizualizációk érhetőek el: például térképes vizualizáció; kapcsolati háló; statisztikák és diagramok; szófelhők; stilometriai elemzések.
Alapvető fogalmak
- Digitális forráskiadás: eddig publikálatlan források közzététele digitális szövegkiadás formájában.
- Tudományos digitális kiadás: tudományosan (filológiai, textológiai, irodalomtörténeti és egyéb tudományos szempontból) kidolgozott digitális szövegkiadás, amely tartalmaz szövegkrititkai jegyzeteket, tárgyi magyarázatokat, kísérőtanulmányokat.
- Digitalizált/Digitális kiadás: a digitalizált kiadás egy nyomtatott szövegkiadás digitalizált változata, a digitális kiadás egy eleve digitálisan született (born digital) szövegkiadás.
- Dokumentum: egy tematikus szempontból összetartozó, alapegységnek tekinthető szöveg, szövegegyüttes.
- Digitális objektum: a digitális szövegkiadás alapegysége.
- Projekt: dokumentum vagy dokumentumok halmazának feldolgozása digitális szövegkiadás céljából.
- Gyűjtemény: a projekt szempontjából összetartozó digitális objektumok összessége, repository.
- Digitális fakszimile: egy kézirat digitálisan létrehozott pontos mása.
- Zónázás/szegmentálás: egy kép bizonyos zónáinak megjelölése. Lehetővé teszi hiperhivatkozások létrehozását a kép meghatározott területein, amelyek különböző célállomásokhoz fognak kapcsolódni. (Image mapping)
- Szöveggondozás: a szövegben előforduló különféle hibák jelzése vagy javítása (emendálás), textológiai-filológiai jegyzetekkel, jelzésekkel való ellátása, entitások beazonosítása (pl. személynevek), valamilyen szempontú átirat készítése (pl. betűhű vagy modern átirat), szövegváltozatok összevetése, legjobb változat meghatározása vagy kialakítása, tárgyi jegyzetek írása, kísérőtanulmányok írása.
- Annotálás: a szöveg egyes alkotóelemeinek ellátása valamilyen információval (pl. címke/tag használatával).
- Facettált keresés: olyan technika, amely lehetővé teszi, hogy a felhasználók a keresési eredményeket az elemek facettált osztályozása alapján több szűrő együttes alkalmazásával szűkítsék. A facettált osztályozás minden információelemet több aspektus szerint osztályoz, lehetővé téve az osztályozások többféle módon való rendezését és kombinálását.